Koudum 1 maart 2026 – Het maartnummer van Bulte Nijs, de dorpskrant van Koudum, opent met de vernieuwingsplannen van de milieustraat. Het artikel, dat doorloopt op pagina 3, refereert ook even aan het feit dat de gemeente nog maar enkele jaren geleden het plan had om deze milieustraat op te heffen. Daar is nu geen sprake meer van. De gemeente zet steeds meer in op hergebruik van materialen en zo wordt bij de vernieuwde milieustraat ook een beroep gedaan op kringloopwinkel Op ‘e Nij. Probleem is nog wel, dat de papiercontainers van Nij Libben en Oeverzwaluwen die nu bij de milieustraat staan, elders in het dorp ondergebracht moeten worden. De verbouwing begint ‘ergens in het voorjaar’.
De column van Dorpsbelangen is geschreven door Klaas Damstra. Hij wijst op een inloopbijeenkomst
op 2 maart in De Klink, waar Koudumers bijgepraat kunnen worden over de plannen voor het Finke-terrein, waar ongeveer 25 nieuwe woningen gepland staan. Ook wijst hij vast naar de ledenvergadering op 9 april, waar de nieuwe dorpsvisie gepresenteerd zal worden. Ook op pagina 2 de aankondiging van een optreden van singer-songwriter Vincent Corjanus met Nederlandstalige poëtische liedjes in Galerie Lytse Skientme op zondagmiddag 9 maart. En de aankondiging van de toneelavonden van Artiku op 6 en 7 maart in De Klink.
In januari ging Bulte Nijs langs bij de dierenartsen in Koudum. Een verslag van dat bezoek staat op pagina 5. De dierenartsen van Koudum en Workum zijn nu ook gefuseerd met Bolsward en mede daarom werd de naam veranderd. ‘Vetterlân’ verwijst naar het werkgebied in ‘it wetterlân fan Súdwest- Fryslân’, maar ook naar ‘veterinaire zorg’. Een ander paginagroot artikel, van redacteur Wouter van der Molen, gaat over de passies van Sjoerd Huitema, namelijk genealogie en fierljeppen. Dat laatste beoefent hij niet actief meer, maar Huitema is er nog wel bestuurlijk bij betrokken.
Op pagina 8 gaat het over Duurzaam Koudum, met als visie “een toekomstbestendig Koudum waarin we samen verantwoordelijkheid nemen voor de leefomgeving in ons mooie dorp.” De ledenvergadering van Uitvaartvereniging Koudum wordt aangekondigd (24 maart), net als de gratis tennis-instuif op 14 maart. Op deze zaterdagochtend in de sporthal kunnen belangstellenden vanaf 18 jaar onder leiding van een tennistrainer kennismaken met de tennissport.
Redacteur Rob Goedhart maakte een paginagroot artikel over het geweldige initiatief van Ans Boxum. Naast haar gastouderwerk zamelt zij van alles in om dat weer ter beschikking te stellen aan mensen die het nodig hebben. Dat zijn bijvoorbeeld producten voor menstruatie en incontinentie en andere verzorgingsproducten, maar ook (houdbare) levensmiddelen. In de Bakkersteeg naast Hoofdstraat 46 staan daar koelkasten voor.
Redacteur Gelke Broersma schreef een paginagroot artikel over de Fûgelwacht Koudum-Himmelum die al bestaat sinds 1948. De missie van de vogelwacht werd: “het behouden van de flora en fauna– en in het bijzonder de vogels in Koudum en omstreken. Die missie staat tot vandaag centraal.” Wouter van der Molen geeft in ‘Aan de BAK met Wouter’ een recept voor overheerlijke koffiebroodjes. Het ‘Koudumer stikje’ op de achterkant van het maartnummer van Bulte Nijs gaat over de ‘Gaper van Koudum’, de blikvanger van de recente expositie van Histoarysk Koudum.
Bulte Nijs wordt negen keer per jaar kosteloos bezorgd bij alle leden van Dorpsbelangen Koudum.
Aanmelden als lid (€ 16,50 per jaar) kan via het mailadres: dbkoudum@gmail.com. Losse nummers van Bulte Nijs (€ 2,00) zijn verkrijgbaar bij Boekhandel Muizelaar in de Hoofdstraat.
van Zuidwest Friesland
